Uverejnené

Feng shui kuchyňa – ako má byť zariadená?

Feng shui kuchyňa má svoje špecifiká. Kuchyna je najdôležitejšou miestnosťou v dome podľa Feng Shui. Je nazývaná srdcom domova, pretože ovplyvňuje energiu celej domácnosti a jej členov prostredníctvom pokrmov, ktoré sa tu pripravujú. Pritom nejde len o to, či pracujeme výhradne s kvalitnými biopotravinami, ale predovšetkým o to, aby bolo jedlo pripravené s pozitívnymi emóciami. Preto je napríklad veľmi dôležité, aby ten, kto varí, nestál chrbtom k dverám a nemierili na neho ostré hrany nábytku alebo políc. Kto pripravuje pokrm, mal by pracovať v čistom, dobre

Feng shui kuchyňa

vetrateľnom a osvetlenom priestore, ktoré mu je príjemné. Feng shui kuchyne by nemala byť preplnené, chaotické a neupratané. Odpadky je potrebné vynášať čo najčastejšie a odpadkové koše by mali ostať uzavrené. Ak bude v kuchyni riad, poriadok a dostatok miesta, bude zachovaná aj voľnosť pohybu, čo uľahčuje pracovný proces, ale tiež stupňuje kreativitu. Kuchyňu zaraďujeme medzi aktívne miestnosti, mala by byť teda plná energie. Je potrebné ju aktivovať nielen farbami a zariadením, ale predovšetkým činnosťou. V kuchyni sa nemusíme báť vyložene sýtych farieb, ako je červená, žltá alebo oranžová. Energiu dodajú tiež rastliny. Štýl nie je dôležitý, každý si môže zvoliť, čo sa mu páči. Treba sa len vyvarovať kuchyni typu laboratórium (všetko biele a lesklé). Veľmi dôležité je umiestnenie kuchyne v dome. Nemala by byť pod spálňou ani naproti dverám do kúpeľne a spálne. Pokiaľ je jasne viditeľná už od vchodu alebo je prvá miestnosť, kam vstúpite, pokrm bude stredom pozornosti. Trendom posledných rokoch je prepojenie kuchyne s obývačkou, do ktorej poskytujeme pohovky, dekorácie, hodiny, vázy, deliace steny, zrkadlá, taburety, tv stolíky a ďalšie. Z hľadiska Feng Shui to nie je ideálne, pretože v každej miestnosti prebieha činnosť s rozdielnou energiou. V kuchyni niečo nové vytvárame, stále sa  v nej pohybujeme, nevyhneme sa hluku. V obývačke chceme naopak odpočívať a relaxovať, mal by tu byť teda pokoj pre stretávanie členov todiny a návštev. Preto je veľmi dôležité jednotlivé priestory od seba jasne vymedziť fyzicky alebo aspoň opticky, napríklad rozdielnou maľbou alebo podlahovou krytinou.

Ako má byť zariadená Feng shui kuchyňa?

Najvhodnejším miestom pre kuchyňu je východná alebo juhovýchodná časť bytu alebo domu smerom od stredu priestoru. Tá dodá potrebný jangový náboj a zároveň poslúži k harmonizácii ohňa (sporák, rúra) a vody (chladnička, drez, umývačka). Ohnivé a vodné prvky by nikdy nemali byť v jednej línii. Pokiaľ sa tak stane, je dobré použiť harmonizačný prvok  s energiou dreva, či už sa jedná o pracovnú dosku, sadu dreveného riadu alebo rastlinu. Tiež energia zeme je dôležitá pre celkovú stabilitu miestnosti a k ďalšiemu vyváženiu protichodných energií. Môže ju zastupovať dlažba a obklady, prípadne kamenná pracovná doska. Rozhodne je dobré vyvarovať sa umelým materiálom. Feng shui kuchyňa neobsahuje tiež mikrovlnnú rúru, pretože ohrieva jedlo celkom neprirodzeným spôsobom. Je možné použiť rúru teplovzdušnú, sporák z pohľadu Feng Shui je lepší plynový, pretože vytvára priamy oheň. Nie je vhodné ich umiestniť smerom k vchodovým dverám alebo pred okno, naopak sa doporučuje umiestnenie v priestore alebo smerom k obytným miestnostiam.

V jedálni ide predovšetkým o vytvorenie kľudného a príjemného prostredia, kde by sme sa upokojili a uvoľnili. To samozrejme pomôže  k čo najlepšiemu vstrebaniu živín a k dobrému zažívaniu. Stredobodom jedálne je určite stôl, najlepšie drevený, ktorý dodá potrebnú pevnosť a stabilitu. Príliš vhodné nie sú stoly sklenené ani kovové. Pokiaľ je zariadenie príliš strohé, až minimalistické, je potrebné v jedálni túto tvrdosť zmierniť použitím obrusu. Vhodný tvar stolu je potrebné riešiť podľa svetových strán – za všeobecne vhodnejším je považovaný stôl guľatý, oválny alebo osemhranný, pretože podporuje komunikáciu. Je však možné použiť aj tvar štvorca alebo obdĺžnika, pokiaľ sa tento tvar hodí do daného priestoru. U umiestnenia stolu je najdôležitejšie dodržať zásady Feng Shui – tiež oporu zo zadu pomocou rohov alebo pevnej stenym ďalšiu oporu dodajú stoličky s vysokou opierkou. Stoličky musia byť stabilné a pohodlné, najlepším materiálom je opäť drevo. Smerom k jedálenskému stolu nesmú mieriť žiadne ostré rohy nábytku či políc. Od stolu by nemali byť vidno  vchodové dvere alebo dvere do kúpeľne.