15 júl Kuchynské ostrovčeky

Dizajnové kuchynské ostrovčeky

Kuchynský ostrovček je čoraz obľúbenejším dominantným kúskom v kuchyni. Prináša nielen väčšie pohodlie pri príprave jedál, ale aj kompaktnejšie prepojenie práce v kuchyni s dianím v obývačke, či jedálni. Dizajn jedální doplnia naše dizajnové stoličky. Kuchynské linky s ostrovčekmi sú praktické a elegantné. Kuchynský ostrovček je elegantný doplnok do domácnosti.

Pri rozhodnutí, či dať ostrovčeku zelenú, sa o slovo hlási hlavne podlahová plocha kuchyne. Tento dominantný prvok bude v menšej kuchyni skôr na obtiaž. Najväčšie nároky na priestor kladie ako varná doska, ktorá potrebuje po oboch stranách aspoň 30- centimetrové odkladacie plochy. Komfort však poskytnú až štandardné šesťdesiatky. Niekoľko centimetrov môže ušetriť čisto pracovná doska. Voľbu funkcie ostrovčeka podmieňuje aj ergonómia. Medzi hlavnými centrami činnosti v kuchyni – chladnička, drez, sporák, má vzniknúť pracovný trojuholník, ktorý optimalizuje pohyb v kuchyni. Aby ste kuchyňu nepremenili na bežeckú dráhu pomyslená čiara, ktorá ich spája, nemá presiahnuť šesť metrov. O tom, či bude  na kuchynskom ostrovčeku situovaná pracovná plocha, varná, alebo umývacia zóna, rozhodujú aj technické možnosti a obmedzenia. Ku kuchynskému ostrovčeku sa veľmi hodí aj dizajnová barová stolička.

Varenie na kuchynskom ostrovčeku môže priniesť isté obmedzenia. Ak ste zástancovia sklokeramických a indukčných varných platní, buďte bez obáv. Kým stačí priviesť elektroinštaláciu, 380 V kábel ukončený istiacim vypínačom, priamo v podlahe. Horšie sú na tom fanúšikovia varenia na plyne. Tí budú musieť a kulinárstvo na kuchynskom ostrovčeku pravdepodobne zabudnúť. Plynárenské normy totiž nepovoľujú viesť plyn v neuzavretej a neodvetranej konštrukcii, akou podlaha je. Aj pri umiestnení drezu na ostrovček musíte rátať s navýšením rozpočtu. Rozvody vody povedie v podlahe, avšak odpad vyžaduje spád. Kanalizácia tak bude vedená vo vyvýšenej podlahe, prípadne vo vytvorenej drážke v podlahe, alebo bude zapustená pod stropom nižšieho podlažia. Svetlo spod absentujúcich horných skriniek kuchynskej linky na ostrovčeku najvernejšie nahradia stropné bodové LED svietidlá s dostatočne širokým a nasmerovateľným sveteľným kužeľom.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.