21 nov Škandinávsky štýl

Škandinávsky štýl má nadčasový charakter, ak si zariadite svoj interiér v tomto duchu, ani o 10 rokov nebude zastaralý. O škandinávskom štýle počujeme v poslednej dobe stále častejšie. Jedná sa o štýl pochádzajúci zo severských krajín Európy, ktorý je charakteristický jednoduchými čistými líniami s množstvom svetla.

Najčastejšie používaným materiálom je Škandinávsky štýl, jedálenský stôldrevo vyskytujúce sa tak hojne v škandinávskych lesoch a prírode. Tým, že je klíma v týchto krajinách nehostinná, sychravá a chladná, snažia sa škandinávci vynahradiť si atmosféru vo svojich príbytkoch. Sú plné svetla, čo umožňujú veľké okná s pridaním štýlového osvetlenia. Pre nábytok je typické drevo, tak ako sme spomínali, jedná sa o masívne drevo, konkrétne jaseň, dub alebo brezu. Severania už dávno pochopili, že menej je niekedy viac a to sa odzrkadľuje aj na ich trendoch v zariaďovaní. V našom eshope nájdete množstvo produktov v tomto štýle, ako napríklad aj jedálenský stôl Scania.

 Typický minimalizmus je odzrkadlený v jednoduchých tvaroch a líniách, v záplave bielej a sivej farby. A to nielen na stenách, ale aj podlahách, nábytku či doplnkoch. Výroba nábytku pochádza z typickej škandinávskej remeselnej práce z kvalitných plnohodnotných materiálov. Drevo sa stáva dominantným prvkom každého interiéru v tomto štýle. Biela a sivá farba sa často dopĺňajú zemitými odtieňmi prípadne tlmenými pastelovými farbami.

Škandinávsky štýl v interiéri

V severskom duchu sa nesú aj svietidlá. Majú veľmi dôležitú funkciu práve pre typické severské počasie. Stávajú sa štýlovým doplnkom, ktorý dotvára minimalistický štýl a vytvára akýsi dominantný prvok v miestnosti. Často sa využívajú stojanové svietidlá, ale aj stropné závesné. Atmosféru dotvárajú stolové lampy umiestniteľné takmer všade. To správne svetlo dodávajú veľké odhalené okná (častokrát bez záclon), doplnené veľkorozmernými zrkadlami, ktoré dokážu ešte priestor opticky presvetliť.

Škandinávsky štýl teda predstavuje nadčasové bývanie plné funkčných a praktických prvkov. Severania sa sústreďujú na svoj interiér oveľa viac ako vonkajšie prostredie, keďže väčšinu roka trávia vnútri. Ich životný priestor charakterizuje minimalizmus, veľa svetla, biele a sivé odtiene, kvalitný nábytok a množstvo dizajnových doplnkov.

No Comments

Post A Comment