17 okt Patchwork štýl

V súčasnosti je veľmi obľúbeným prvkom v interiérovom dizajne patchwork štýl. Ten vznikol pôvodne v Amerike, kde sa ženy amerických osadníkov snažili využiť zvyšky látok prípadne látky z obnosených odevov. Kombináciou rôznych druhov tkanív a rôznych farebných kombinácií a tvarov začali vznikať zaujímavé koláže. V minulosti sa látky strihali na malé trojuholníky a štvorce a zošívali sa do mozaikových vzorov.

Súčasný patchwork štýl

Dnes sa Patchwork vyrába zo špeciálnych materiálov rôznych farieb a rozmanitých drobných vzorov. Základ tvorí bavlnená látka. Veľmi obľúbeným doplnkom sú prikrívky a vankúše v tomto štýle, avšak čoraz viac sa objavujú aj pri výrobe nábytkov.

Moderný dizajn interiéru vyzdvihuje techniku patchworku. Tento štýl dokonalo dopĺňa minimalistický chladný moderný interiér o nežnosť a bohatosť. Dokáže oživiť akýkoľvek priestor a podčiarknuť daný štýl. Či už sú to deky, závesy, nábytok alebo vankúše…patchwork štýl - kreslo

Štýl patchwork v interiéri sa skvele kombinuje s rustikálnym nábytkom, ale aj s jednoduchým škandinávskym štýlom. Zaujímavou alternatívou na obohatenie priestoru je pri klasicky aj moderne ladenej domácnosti. V závislosti od použitia farieb a textúry dokážu vytvoriť jemný ale aj jasný, expresívny interiér. Základným materiálom patchwork je vždy látka použitá na deky, závesy, vankúše ale aj poťahy na nábytok napríklad na pohovkách, kreslách či sedačkách, ale aj koberce či dokonca nástenné maľby – to všetko môže byť vyrobené z rôznych textilných kúskov spojených do zaujímavého atraktívneho celku.

Paradoxom je, že v minulosti bol tento štýl považovaný za synonymum chudoby. Dnes dokáže vniesť svojím jedinečným charakterom pocit tepla a útulnosti, ktorý je v súčasnom minimalistickom štýle tak potrebný. Moderný dizajn je tak obohatený o nežnosť a hrejivý pocit domova. Harmonická súhra rôznych tvarov, farieb, materiálov dokáže dotvoriť atmosféru v spálni napríklad v podobe posteľných prikrívok a vankúšov. Každá detská izba sa oživí týmito farebnými kombináciami. Tým, že je ponuka motívov taká rozmanitá, vyberie si úplne každý. Či už sú to romantické kvetinové vzory, alebo jednoduché geometrické tvary, jasné teplé farby, alebo naopak, chladné modro – sivé kombinácie, to všetko dokáže správnym spôsobom dotvoriť potrebnú atmosféru vášho domova.

No Comments

Post A Comment