Uverejnené

Kuchynské zostavy majú svoje špecifiká

Kuchynské zostavy, aké sú možnosti?

Kuchynské zostavy majú svoje špecifiká. Prvky minimalistický dizajn a maximum úžitku sa uplatňujú hlavne na tvare a konštrukcii dvierok, ktorým vládnu rovné línie a geometrická strohosť. Povrch dvierok je spravidla hladký. Niekedy pozostávajú z viacerých častí, ktoré sú na seba vždy kolmé. Pri zostavovaní kuchyne je dominantná horizontálna línia, kuchynské zostavy disponujú najmä praktickými zásuvkami s plnovýsuvom, ktoré sú absolútne prehľadné a umožňujú jednoduchú manipuláciu. Myslí sa aj na vertikálny rozmer kuchyne – aby boli vrchné skrinky naplno využiteľné, nie sú zbytočne vysoké, otváranie pomocou výklopných systémov zase umožňuje pripravovať jedlo pohodlne aj pri otvorených dvierkach, vďaka čomu sa predchádza nehodám. V kurze sú teraz jednofarebné dvierka. Aby kuchyňa nepôsobila strohým dojmom, používa sa farebný akcent, či už vo forme otvoreného regálu, aleno kontrastujúceho zadného panelu. Čistú, priam puristickú líniu dvierok nenarúšajú ani žiadne úchytky, ktoré nahrádza čoraz obľúbenejší push systém. Pri jeho použití stačí dvierka zatlačiť a otvoria sa samy. V prípade, že úchytky vo svojej novej kuchyni vyžadujete, je možné zapustiť ich priamo do dvierok, vďaka čomu vznikne kompaktný a harmonicky pôsobiaci celok.

kuchynské zostavy

Osvetlenie kuchyne je nemenej dôležitou zložkou výberu a okrem praktickej úlohy aj esteticky dotvára zostavu ako celok. V prípade minimalisticky poňatých kuchýň je vhodné siahnuť po LED osvetlení. Vďaka svojim minimálnym rozmerom je priam predurčené na zabudovanie do vnútorných priestorov skriniek, na podsvietenie soklovej časti, ale aj na osvetlenie pracovnej dosky. Nemalým pozitívom toho osvetlenia je aj dlhá životnosť a nízka spotreba. V moderne riešených bytoch a domoch sú mimoriadne populárne otvorené denné časti, ktoré prepájajú kuchyňu s jedálňou a obývačkou do jedného rozľahlého priestoru. Hranicu medzi kuchyňou a obývačkou možno opticky vymedziť štýlovým  a zároveň absolútne paktickým kuchynským ostrovom, ktorý rozširuje pracovnú plochu a dá sa využiť aj na stolovanie, kde nesmie chýbať jedálenský stôl, ako aj kvalitné stoličky. Pri takto riešenej dispozícii je potrebné zohľadniť nielen výber kuchyne, ale aj obývacej izby. Mali by vytvárať harmonický celok bez rušivých momentov.

Bezohľadu na veľkosť priestoru nie je v kuchyni miesta nikdy dosť. Aby ste sa tam pri práci cítili čo najkomfortnejšie, je nevyhnutné pri návrhu zohľadniť zásady ergonómie. Vďaka nim budete mať všetko vždy poruke a práca v kuchyni nebude utrpením, ale potešením. Každá kuchynská zóna má svoje špecifiká, ktorým musí zodpovedať celkový koncept. Moderné otočné mechanizmy dokážu napríklad využiť ťažké dostupné rohy, vďaka organizátorom zase rýchlo získate úplný prehľad o tom, čo ukrývajú jednotlivé zásuvky.