Uverejnené

Teakové drevo

Taburet Wood - teakové drevo
Taburet Wood – teakové drevo

Teakové drevo je dnes veľmi často používané na výrobu nábytku, jedálenských stolov a rôznych doplnkov do domácnosti, ako napríklad rôzne dekorácie, misy a podobne. Vyrábajú sa z neho lavice, stoly, ako aj komody. Okrem nábytku sa tento vysokokvalitný a odolný materiál používa aj na výrobu palúb lodí, a zariadenia, ktoré sú vystavené nepriaznivým nástrahám počasia, ako sneh, dážď, slnečné svetlo.

Najväčší rozmach teakové (tíkového) dreva nastal v polovici 20. storočia, kedy sa drevo začalo využívať na výrobu nábytku dánskeho štýlu. Od tejto doby si teakový nábytok našiel veľké množstvo priaznivcov a to najmä vďaka jeho unikátnym vlastnostiam.

Ak ste nadšencom tohto dreva prezrite si aj nami ponúkané výrobky z tohto materiálu.

Tropický strom Tík

Teakové drevo je vyrábané z tropického stromu tík, ktoré sa najčastejšie vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii, najmä Indii, Barme a Indonézii, najväčším výrobcom a exportérom teakového dreva je Indonézia, najväčšia ťažba je na ostrove Jáva. Tropický strom Tík (latinský názov Tectona Grandis) dorastá do výšky 30 až 40 metrov a dožíva sa viac ako 100 rokov. V období dažďov lístie z tohto stromu kompletne opadne. Pestovanie a údržba plantáží teakových stromov je regulované národnou spoločnosťou indonézskej vlády.

Aké sú vlastnosti teakového dreva?

Vlastnosti tohto dreva sú lepšie ako mnoho ďalších druhov. Patrí medzi najtvrdšie drevá, priemer teakového stromu je okolo 1-1,5 metra a hmotnosť kubického metra tohto dreva je približne 650 kilogramov.

  1. Jeho hlavnou výhodou je ako sme už spomínali jeho odolnosť voči nepriaznivému počasiu. Výrobcovia tohto dreva ho častokrát napúšťajú teakovým olejom, čím sa ešte zvyšuje jeho odolnosť. Pre túto vlastnosť sa teakové drevo častokrát využíva na výrobu záhladného nábytku.
  2. je veľmi tvrdé a odolné voči mechanickému poškodeniu
  3. je odolné voči škodcom, ako sú napríklad termity
  4. je to veľmi drahý materiál, po ktorom je veľký dopyt, na trhu je dodávané aj v celkovo veľmi veľkých kusoch. Iné druhy driev sú ešte drahšie, avšak výrobcovia nábytku ich kupujú v menších kusoch
  5. je vynikajúco odolné voči rozkladu a hnilobe
  6. je ľahko spracovávané, zachováva si však pritom pružnosť
  7. obsahuje značné množstvo silice, takmer 1,5 percenta, čo je mierne problematické pri jeho spracovávaní
  8. odolné voči plesniam, porovnateľná hmotnosť s inými drevami

Tíkový nábytok má po celom svete veľké množstvo priaznivcov,  ide je o jedno z najobľúbejších driev na svete. Aj keď je toto drevo veľmi odolné netreba podceňovať jeho ošetrovanie prípravkami nato určené, jeho uskladnenie v mesiacoch, kedy sa nepoužíva, ako aj uťahovanie skrutiek.